Před dvaceti lety se v Pardubicích sešla parta velmi nadaných a zapálených muzikantů. Letos komorní orchestr Barocco sempre giovane, symbol hudební vášně a talentu, oslaví v Pardubicích kulaté narozeniny. Umělecký vedoucí Josef Krečmer odhaluje příběh souboru, co přináší práce s mladými hudebními talenty i to, na co se posluchači mohou letos těšit.
Pojďme úplně od začátku. Všechno začalo na konzervatoři v Pardubicích. Jak vznikla myšlenka založení komorního souboru Barocco sempre giovane, a proč tento název?
Někdy okolo roku 2004 se na konzervatoři v Pardubicích, kde působím téměř od jejího založení, sešla šťastnou shodou okolností parta velmi nadaných a pro muziku zapálených studentů, s nimiž jsem založil malý komorní orchestr. Zpočátku jsme se věnovali především hudbě italských barokních mistrů.
Odtud se tedy asi vzal i váš název. Co vlastně znamená Barocco sempre giovane?
Tehdy jsme byli všichni o dvacet let mladší a ani to italské baroko jsme nevnímali jako nějakou starou hudbu, bez ohledu na dobu jejího vzniku. Odtud tedy ten italský název Barocco sempre giovane – česky Baroko stále mladé. Ukázalo se, že je to dobrá volba, název souboru je srozumitelný snad pro každého Evropana, a když jsme později často koncertovali v cizině a spolupracovali s věhlasnými sólisty, všem se tento název souboru moc líbil.
Co vás tehdy motivovalo k založení tohoto souboru?
Na konzervatoři jsem pracoval, a dodnes pracuji, s velmi nadanými mladými lidmi. Je celkem přirozené, že každý umělec, třeba i velmi mladý, který má co sdělit, má také potřebu prezentovat své umění na veřejnosti. Během krátké doby se tedy rozvinula velmi pestrá koncertní a nahrávací činnost souboru, zahraniční koncertní turné, vlastní abonentní cykly koncertů, účinkování v rozhlase, televizi i na významných mezinárodních festivalech včetně Pražského jara.
To byl ale jen začátek, že?
Ze studentů se postupně stali špičkoví profesionálové a mnozí projevili přání v činnosti souboru pokračovat. Založil jsem tedy stejnojmennou obecně prospěšnou společnost, která provozuje komorní soubor Barocco sempre giovane, pořádá koncerty a festivaly a podporuje mladé nadané umělce.
Jste profesorem Konzervatoře Pardubice téměř od jejího založení. Co pro vás znamená práce s mladými talenty?
Od svých jednadvaceti let působím jako pedagog na konzervatoři v Pardubicích. Mezi tím jsem však pracoval mimo jiné pro Nadaci Yehudi Menuhina v Paříži, kde jsem se podílel na organizování koncertních vystoupení mnoha českých mladých umělců, i studentů pardubické konzervatoře, po celé Francii. Působil jsem též jako koncertní mistr v mezinárodním orchestru pod vedením sira Yehudi Menuhina v Théâtre des Champs-Élysées v Paříži. Třináct let jsem byl také koncertním mistrem Komorní filharmonie Pardubice. Celý život se tedy profesionálně věnuji muzice, ze všeho nejvíc mě však naplňuje pedagogická práce.
To asi není náhoda že?
Asi to je v genech. Pocházím z učitelské rodiny, a i pro mé rodiče byla kantořina víc posláním než prací.
Název souboru napovídá, že se věnujete barokní hudbě, změnil se v průběhu času váš repertoár a mění se složení hudebníků?
Základní složení souboru je stále stejné, máme však celou řadu stálých spolupracovníků. Je to dáno tím, že soubor dnes už nehraje zdaleka pouze jen hudbu barokních mistrů a obsazení je někdy třeba rozšířit. Proto návštěvníci našich koncertů často slyší a vidí v roli členů Barocco sempre giovane třeba přední členy České filharmonie.
Soubor letos oslaví kulaté narozeniny. Jak hodnotíte těch 20 let na pódiích, a jaké máte plány do budoucnosti?
Nemohu jinak než hodnotit 20 let existence Barocco sempre giovane pozitivně. Plánů do budoucna a různých nabídek máme mnoho, ale omlouvám se, nebudu zatím nic prozrazovat. V našem oboru platí, že pokud není podepsaná smlouva, tak se o tom nemluví.
Prozradíte alespoň něco, na co se mohou zájemci těšit?
K 20. výročí máme v Pardubicích naplánováno od ledna do června sedm koncertů. V tomto cyklu s námi vystoupí řada vynikajících interpretů: Kalliopé trio Prague, Wihanovo kvarteto, violistka Kristina Fialová a violoncellista Petr Nouzovský, houslisté Jan Talich a Jan Mráček. Na speciálním koncertě k 20. výročí založení ansámblu v termínu 30. května vystoupí přední sólisté klasické hudby: houslisté Václav Hudeček a Leoš Čepický, hornista Radek Baborák, flétnista Roman Novotný a další.
Po celou dobu fungování vašeho ansámblu pořádáte abonentní koncerty právě v Pardubicích. Je pro vás pardubické publikum jiné než ostatní?
Abonentní koncerty v Pardubicích pořádáme s podporou kraje, města i celé řady privátních sponzorů již téměř 20 let. Máme zde své publikum, koncerty jsou většinou zcela vyprodané. S našimi stálými posluchači se již dobře známe, mnozí z nich nám píšou a telefonují, ptají se, co uslyší v příští sezoně a jaké pozveme sólisty. Pro mě je to velmi povzbudivé i závazné, snažím se vymyslet vždy něco nového a zajímavého tak, abychom naše příznivce nikdy nezklamali.
Barocco sempre giovane, o.p.s.
Sukova třída 1260
Pardubice
530 02
IČO: 28813201
Bankovní spojení: 242344658/0300
Mgr. Josef Krečmer
Věry Junkové 57
Pardubice
530 03