Ohlasy v médiích

italove-pardubickemu-souboru-zavidi-nazev-motiv

Italové pardubickému souboru závidí název. Cestu mu klestil známý houslista

Barocco sempre giovane. V překladu Baroko stále mladé. Komorní hudební těleso letos slaví 20 let. Výroční koncert chystá na březen.

„Nejdřív jsme se věnovali hlavně hudbě italského baroka a vrcholného evropského baroka. Ladil k tomu věk muzikantů i temperamentní styl. Pro nás to prostě není stará hudba. Ale asi by nás nebavilo hrát jenom baroko. Repertoár jsme podstatně rozšířili. Italům se náš název strašně líbí. Když jsme tam hráli, chytali se za hlavu, že je takový název nenapadnul taky,“ říká zakladatel souboru Josef Krečmer.

Start ke hvězdám

A jak to začalo? Na konzervatoři v Pardubicích. „Sešla se tam partička velmi nadaných lidí. Já jsem byl jejich pedagog, umělecký vedoucí. Založili jsme takový soubor a oni když odcházeli z konzervatoře, tak v tom chtěli pokračovat. Mezitím vystudovali vysoké školy, někteří i v zahraničí. Jádro souboru zůstává stejné. Někdy rozšiřujeme, zveme různé hosty a podobně.

Podle Krečmera byl soubor úspěšný hned od začátku. „Během krátké doby jsme účinkovali na Pražském jaru, jezdili na zahraniční zájezdy. Start byl skutečně raketový. Bylo to taky díky Václavu Hudečkovi, který byl tehdy na vrcholu uměleckých sil. Oslovil jsem ho a měli jsme s ním koncerty, vánoční turné. Pořadatelé si říkali, že když hrajeme s Hudečkem, tak budeme asi dobří. Začali nás pak víc zvát.

Prostor šikovnému mládí

Barocco sempre giovane sídlí v Domě hudby a dál spolupracuje s pardubickou konzervatoří. „Třeba v této sezóně hudebně doprovodíme talentované studenty, kteří budou účinkovat jako sólisté. Chystáme se taky na takovou edukativní činnost v podobě projektu Barocco sempre molto giovane, tedy Baroko stále velmi mladé. Chtěl bych tam ty nesmírně šikovné studenty nějakým způsobem zapojit,“ plánuje Krečmer.

Celou dobu své existence pořádá uskupení abonentní koncerty přímo v Pardubicích. „Většinou na zámku, teď kvůli rekonstrukci spíš v hudebním sále radnice. Od ledna do června tam máme jarní sezónu, celkem 6 koncertů. Zdaleka ne všechny jsou barokní hudby. V březnu ke 20. výročí souboru zahrajeme naše best of.

Zdroj příspěvku

Fakturační adresa

Barocco sempre giovane, o.p.s.
Sukova třída 1260
Pardubice
530 02

IČO: 28813201

Bankovní spojení: 242344658/0300

Korespondenční adresa

Mgr. Josef Krečmer
Věry Junkové 57
Pardubice
530 03

Kontakty

Mobil:  +420 775 370 600

Email:  info@barocco.cz