php session_start(); ?> Barocco sempre giovane - Abonentní cyklus Pardubice
Barocco sempre giovane

PODZIMNÍ CYKLUS ABONENTNÍCH KONCERTŮ BSG ZÁŘÍ – PROSINEC 2019

Abonentní koncert na zámku v Pardubicích

Podzimní cyklus abonentních koncertů Barocco sempre giovane 2019

26. září zahájí Barocco sempre giovane podzimní sezónu abonentních koncertů v Hudebním sálu pardubické radnice spolu s rakouským klavíristou a dirigentem Robertem Lehrbaumerem a houslistkou, členkou souboru Barocco sempre giovane, Ivou Kramperovou.

Robert Lehrbaumer patří k nejznámějším interpretům v Rakousku. Je současně klavíristou, varhaníkem a dirigentem. Narodil se ve Vídni a svou kariéru zahájil v devíti letech, kdy vystupoval jako klavírista v Rakousku, Německu a Švýcarsku. Od té doby koncertoval v téměř všech evropských zemích, ale také v Severní, Střední a Jižní Americe, na Blízkém východě, v jihovýchodní Asii, Korei a Japonsku. Robert Lehrbaumer začal studium ve věku šesti let. Od osmi do třinácti let byl členem Mozart Boys Choir. O dva roky později nastoupil na vídeňskou Hudební a dramatickou univerzitu. V roce 1985 držitelem cenu v Mezinárodní varhanní soutěži v Ženevě. Jako sólista s orchestrem se představil poprvé ve věku 11 let a od té doby spolupracuje pravidelně s Vídeňskou filharmonií, Vídeňským symfonickým orchestrem, Vídeňským rozhlasovým symfonickým orchestrem, Brucknerovým orchestrem Linz, Mozarteum Orchestra Salzburg, Camerata Academica Salzburg, Vídeňským komorním orchestrem a dalšími orchestry v různých zemích. Jako sólista hrál pod taktovkou Claudia Abbada, Yehudi Menuhina, Sandora Végha, Andreho Previna a Leopolda Hagera. Spolupracoval také s Wolfgangem Schneiderhanem, Antonem Dermotou, Walterem Berrym, Angelikou Kirchschlagerovou, Bo Skovhusem, Friedrichem Guldou, Rudolfem Schockem a Philippe Entremontem. Robert pokračuje ve své kariéře jako varhaník a klavírista. Již ve věku 25 let hrál sólový varhany v cyklu „Master-Soloists“ ve vídeňském Konzerthaus, spolu s Abbado, Sinopoli, Previn, Caballé a Brendel.Robert, natočil mnoho nahrávek pro rozhlasové a televizní stanice, LP a CD a vystupoval ve filmech a videích. Vede mistrovské kurzy na University of Music ve Vídni a na univerzitách v USA a Mexiku a Asii. Je uměleckým ředitelem několika koncertních sérií a mistrovských kurzů.
Více na http://www.lehrbaumer.com/

Plakát

Iva Kramperová, absolventka Hudební fakulty AMU v Praze, je vyhledávanou sólistkou a komorní hráčkou, spolupracuje s osobnostmi jako Václav Hudeček, Jiří Bárta, Ivan Ženatý, Barbara Maria Willi, Radek Baborák, Alfréd Strejček, Václav Vonášek a řadou dalších. Hru na housle studovala na pardubické konzervatoři u Vladimíra Kulíka, pražské AMU (Prof. Ivan Štraus, Leoš Čepický) a účastnila se řady interpretačních kurzů v Čechách (Václav Hudeček, Ivan Štraus aj.) i v zahraničí (Francie - Régis Pasquier). Obdržela řadu soutěžních ocenění - stala se stipendistkou firmy Yamaha, laureátkou Mezinárodní soutěže Beethovenův Hradec, Soutěže konzervatoří ČR, Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka a obdržela ocenění za nejlepší interpretaci díla Leoše Janáčka i cenu Nadace Český hudební fond. Jako sólistka vystupuje s orchestry (Moravská filharmonie Olomouc, Komorní filharmonie Pardubice, Plzeňská filharmonie aj.), účinkovala při setkání prezidentů na summitu zemí Visegrádské čtyřky, zahajovala Mezinárodní pěveckou soutěž Antonína Dvořáka v Grandhotelu Pupp v Karlových Varech, v rámci Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka premiérovala skladbu Luboše Sluky, dále uvedla díla Jaroslava Smolky, Slavomíra Hořínky, Miroslava Kubičky, Jožky Matěje a Luboše Fišera. Je koncertním mistrem komorního souboru Barocco sempre giovane, s kterým natočila řadu CD a vystoupila na stovkách koncertů v ČR i v zahraničí (Španělsko, Německo, Rakousko, Itálie, Belgie, Polsko, Slovensko, Makedonie aj.) včetně festivalů jako je Pražské jaro. Natáčí pro Český rozhlas i televizi a je profesorkou houslové hry na Konzervatoři Pardubice.
Více na http://iva.kramperova.cz/17. října bude účinkovat spolu s Barocco sempre giovane umělecký vedoucí souboru Collegium 1704, dirigent a cembalista Václav Luks.

Václav Luks, zakladatel pražského barokního orchestru Collegium 1704 a vokálního ansámblu Collegium Vocale 1704, studoval nejdříve na Konzervatoři v Plzni a na Akademii múzických umění v Praze (lesní roh, cembalo). Svoje studia pak završil specializovaným studiem staré hudby na Schole Cantorum Basiliensis ve švýcarské Basileji (obory historické klávesové nástroje a historická provozovací praxe). Během studí v Basileji i v následujících letech koncertoval jako sólohornista Akademie für Alte Musik Berlin po celé Evropě i v zámoří. Po svém návratu ze zahraničí transformoval v roce 2005 již od konzervatorních studií (1991) existující komorní soubor Collegium 1704 v barokní orchestr a založil Collegium Vocale 1704. Bezprostředním impulzem k jejich vzniku byl Václavem Luksem iniciovaný projekt Bach – Praha – 2005, v jehož rámci byla provedena významná vokálně-instrumentální díla J. S. Bacha. V tomto roce se také oba soubory představily na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro provedením Bachovy Mše h moll a od té doby jsou jeho pravidelnými hosty. S Collegiem 1704 se Václav Luks rychle zabydlel mezi elitními světovými tělesy věnujícími se interpretaci hudby 17. a 18. století. Svými mezinárodními uměleckými aktivitami se podílel na renesanci zájmu o dílo J. D. Zelenky či Josefa Myslivečka. V roce 2008 založil úspěšný koncertní cyklus Hudební most Praha – Drážďany; jediný koncertní cyklus českého souboru v zahraničí. Od podzimu 2012 se s Václavem Luksem můžeme pravidelně setkávat v pražském Rudolfinu, kde s Collegiem 1704 realizuje koncertní cyklus zaměřený na vokální umění 17. a 18. století s názvem Collegium 1704 v Rudolfinu. Od podzimu 2015 jsou tyto dva cykly sloučeny do jedné koncertní Sezóny probíhající i nadále paralelně v Praze a v Drážďanech. Nedávná a budoucí pozvání Václava Lukse s jeho soubory zahrnují takové prestižní pořadatele, jako jsou Salzburger Festspiele (2015, 2016), Berliner Philharmonie, Theater an der Wien, Konzerthaus Wien, Concertgebouw Amsterdam, Wigmore Hall, Versailles, Lucerner Festival, Chopin Festival či rezidence na festivalech Oude Muziek v Utrechtu a Bachfest Leipzig.
Kromě intenzivní práce s Collegiem 1704 spolupracuje také s dalšími uznávanými soubory jako např. Barocco sempre giovane, La Cetra Barockorchester Basel, Dresdner Kammerchor či Nederlandse Bachvereniging. Václav Luks natáčí nejen s orchestrem, ale i sólově pro hudební vydavatelství ACCENT, Supraphon a Zig-Zag Territoires a je zván do porot mezinárodních soutěží (Johann Heinrich Schmelzer Wettbewerb Melk, Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro, Bach-Wettbewerb Leipzig).
Více na http://www.collegium1704.com/cs/o-nas/vaclav-luks14. listopadu bude hostem Barocco sempre giovane přední český klavírista Ivo Kahánek.

Ivo Kahánek je interpret nevšední emocionální síly a hloubky. Získal pověst jednoho z nejpůsobivějších umělců své generace a je mnohými považován za nejlepšího současného českého pianistu. Svůj dar okamžitě navázat citovou vazbu s publikem dokáže náležitě zužitkovat ve skladbách od baroka po modernu, s těžištěm v romantickém repertoáru. V cizině je rovněž pokládán za specialistu na interpretaci české hudby. V roce 2004 se stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a již předtím získal ocenění v mnoha významných kláních u nás i v cizině (Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni, Stiftung Tomassoni Wettbewerb v Kolíně nad Rýnem, Mezinárodní soutěž Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, Concertino Praga aj.).
Po úspěšných debutech na festivalu Beethovenfest v Bonnu a na Pražském jaru obdržel pozvání od Symfonického orchestru BBC k vystoupení na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall. Tam v srpnu 2007 pod taktovkou Jiřího Bělohlávka provedl Klavírní koncert č. 4 Inkantace Bohuslava Martinů, živě přenášený televizí a rádiem BBC i českou stanicí Vltava. Tento kritikou oceněný debut nabízí německé vydavatelství Deutsche Grammophon jako digitální download. Není divu, že si Ivo Kahánka vybral Sir Simon Rattle ke dvěma vystoupením s Berlínskou filharmonií v listopadu 2014. Následoval nadšený ohlas odborné kritiky i široké veřejnosti. Mladý klavírista se stal po Rudolfu Firkušném teprve druhým českým pianistou v historii, jenž vystoupil s tímto světoznámým tělesem. Kromě toho spolupracuje Ivo Kahánek pravidelně s Českou filharmonií a má za sebou úspěšná vystoupení s Mahler Chamber Orchestra, Wiener Symphoniker, BBC Scottish Symphony Orchestra Glasgow, Essener Philharmoniker, Orchestrem WDR Kolín nad Rýnem, Curyšským komorním orchestrem, Symfonickým orchestrem Hlavního města Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Pražskou komorní filharmonií, Filharmonií Brno a mnoha jinými. Z dalších významných umělců, s nimiž spolupracoval, jmenujme alespoň dirigenty Semjona Byčkova, Jakuba Hrůšu, Andrése Orozco-Estradu, Rafaela Payareho, Pinchase Steinberga, Vladimira Ashkenazyho, Tomáše Netopila, Andreje Borejka, Libora Peška či Zdeňka Mácala, houslistu Daniela Hopea, violoncellistku Alissu Weilerstein, violistu Paula Neubauera, Pavel Haas Quartet, Barocco sempre giovane, Tetzlaff Quartet, sopranistku Martinu Jankovou, tenoristu Pavla Černochači či basistu Jana Martiníka.
Ivo Kahánek podepsal v roce 2007 exkluzivní smlouvu s vydavatelstvím Supraphon Music a od té doby nahrál celkem devět CD s díly Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Gideona Kleina, Miloslava Kabeláče, Jeana Francaixe, Jacquesa Iberta aj. Jeho album (Janáček-Martinů-Kabeláč) získalo nejvyšší možné hodnocení v odborných zahraničních časopisech Classics Today (USA), Le Monde de la Musique (Francie) a Fanfare (USA). Kromě toho pravidelně natáčí pro Český rozhlas a Českou televizi. Jeho zatím poslední sólová deska je věnována Fryderyku Chopinovi (Sonáta h-moll, čtyři Scherza). Ivo Kahánek je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě ve třídě Mgr. Marty Toaderové a Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského. Má za sebou také studijní stáž na prestižní londýnské Guildhall School of Music and Drama u Ronana O´Hory a mistrovské kurzy pod vedením Karl-Heinze Kämmerlinga, Christiana Zachariase, Alicie de Larrocha, Imogen Cooper, Petera Frankla a dalších osobností.
Více na https://ivokahanek.cz/19. prosince se uskuteční v Hudebním sále pardubické radnice Vánoční koncert Barocco sempre giovane.

Program koncertu i další účinkující má být vánočním překvapením - zveřejníme až těsně před koncertem.26. prosince se bude konat Tradiční Svatoštěpánský koncert v Evangelickém kostele v Hronovické ulici. Varhany rozezní Pavel Svoboda, laureát prestižních interpretačních soutěží Pražské jaro a Bachovy soutěže v Lipsku.

Pavel Svoboda je laureátem soutěží Pražské jaro a Bach-Wettbewerb Leipzig. Hudbě se začal věnovat na ZUŠ v Dobrušce, hru na varhany studoval na Konzervatoři v Pardubicích ve třídě Josefa Rafaji a Václava Rabase. Absolvoval Akademii múzických umění v Praze u doc. Jaroslava Tůmy, řadu interpretačních kurzů u významných varhaníků a roční stáž na Universität der Künste v Berlíně u nizozemského varhaníka Leo van Doeselaara. Na magisterské studium navázal disertací, na které pracuje v rámci doktorátu HAMU v Praze. Po prvním roce studia varhan získal 1. cenu na Mezinárodní soutěži mladých varhaníků v Opavě a obdržel Cenu interpretace od Nadace Český hudební fond. Je nositelem 1. ceny a titulu Laureáta z Mezinárodní interpretační soutěže Brno, druhé ceny z Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena a třetí ceny z mezinárodní soutěže v Německu, konané v rámci 36. ročníku Internationale Orgelwoche Korschenbroich. V roce 2013 se stal laureátem soutěže Pražské jaro, v roce 2016 získal 2. cenu a titul Bachpreisträger v prestižní mezinárodní soutěži v Lipsku. Je stálým členem souboru Barocco sempre giovane, jako sólista vystupuje s orchestry, účinkuje na hudebních festivalech v ČR i v zahraničí. V letošním roce zahraje recitály mimo jiné v Německu, Francii, Polsku, Číně a to na prestižních pódiích (Katedrála Marseille, Beijing Concert Hall atd.). Nyní připravuje projekt, jehož cílem je nastudovat a veřejně uvést kompletní varhanní dílo Johanna Sebastiana Bacha. Je dramaturgem a uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka a předsedou spolku PROVARHANY, který se zaměřuje se na ochranu historických varhan. V roce 2014 bylo vydáno jeho CD “Historické varhany v Dobrušce 1727“ s tvorbou autorů Buxtehude, Muffat, Bach, Walther. Druhý díl “Historické varhany v Dobrušce 1904“ převážně se skladbami období německého romantismu vydala v roce 2016 společnost ARTA Records. Hru na varhany vyučuje na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové a je vedoucím Oddělení historicky poučené interpretace na Hudební a taneční fakultě AMU v Praze. Od ledna 2020 bude ředitelem Komorní filharmonie Pardubice.
Více na http://www.varhanik.cz/

Předprodej:

Online: https://www.ticketportal.cz/event/BAROCCO_SEMPRE_GIOVANE-15681476

Turistické informační centrum Pardubice, nám. Republiky 1,
Email: info@ticpardubice.cz
Web: www.ipardubice.cz

Více na:
Web: www.barocco.cz
Web: www.ipardubice.cz

19. 12. 2019, 19:00 hod.
ABO Pardubice - Hudební sál radnice
Abonentní cyklus
Přihlaste se k odbĕru novinek
Váš email:
Počet přístupů: 318134
Administrace
login:
heslo: