Barocco sempre giovane

JARNÍ CYKLUS ABONENTNÍCH KONCERTŮ BSG LEDEN – ČERVEN 2017

Plakát

Čtvrtek 26. ledna 2017 v 19 hodin – Rytířský sál zámku
BAROCCO SEMPRE GIOVANE
Václav Luks – cembalo, nastudování programu
Na programu: Baldassare Galuppi, Antonio Vivaldi, Jiří Antonín Benda, Giovanni Battista Pergolesi

Hostem prvního abonentního koncertu Barocco sempre giovane bude zakladatel a dirigent světoznámého pražského barokního orchestru Collegium 1704. Václav Luks absolvoval hru na lesní roh na a hru na cembalo na Akademii múzických umění v Praze. Svoje studia završil specializovaným studiem staré hudby na Schola Cantorum Basiliensis ve Švýcarsku v oborech historické klávesové nástroje a historická provozovací praxe. Kromě intenzivní práce s Collegiem 1704 spolupracuje také s dalšími uznávanými soubory jako např. La Cetra Barockorchester Basel nebo Dresdner Kammerchor a vyučuje na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech. S Barocco sempre giovane nastuduje program z děl italských barokních mistrů, jako sólista se představí v Bendově cembalovém koncertu. Sólových partů v dvojkoncertu d moll A. Vivaldiho se ujmou členky Barocco sempre giovane Iva Kramperová a Markéta Klodová, ve slavném díle G. Battisty Pergolesiho Stabat Mater se představí sopranistka Alena Hellerová a Aneta Petrasová – alt.

Čtvrtek 23. února 2017 v 19 hodin – Rytířský sál zámku - Večer italské hudby
BAROCCO SEMPRE GIOVANE
Alexander Swete (Rakousko) – kytara, Ondřej Sejkora – kontrabas
Na programu: Antonio Vivaldi, Gioachino Rossini, Luigi Boccherini, Giovanni Bottesini, Mario Castelnuovo Tedesco

Alexander Swete je jedním z mezinárodně nejvyhledávanějších kytaristů. Mezi světovou špičku se zařadil zejména poté, co získal 1. cenu v nejprestižnějším kytarovém klání světa - soutěži Radio France v Paříži v roce 1991. Od té doby vystupuje pravidelně v Carnegie Hall, Royal Festival a Wigmore Hall v Londýně, Radio France v Paříži, Philharmonia v Kolíně nad Rýnem, Herkulessaal v Mnichově, Musikverein ve Vídni a na mnoha dalších významných pódiích. Je profesorem na Hochschule für Musik ve Vídni.
Ondřej Sejkora je posluchačem konzervatoře v Pardubicích a současně jedním z nejúspěšnějších českých kontrabasistů mladé generace. Byl vybrán do pilotního projektu, který připravila Česká filharmonie pro nejtalentovanější mladé instrumentalisty.

Čtvrtek 25. května 2017 v 19 hodin – Rytířský sál zámku
BAROCCO SEMPRE GIOVANE – 3x6
Iva Kramperová, Markéta Klodová – housle
Jiří Kabát, Jakub Čepický – violy
Matěj Štěpánek, Ivan Vokáč – violoncella
Na programu: Wolfgang Amadeus Mozart, Arnold Schönberg, Petr Iljič Čajkovskij

Členové komorního souboru tentokrát připravili pro své posluchače neobvyklý a velmi náročný program, složený ze tří velkých sextetů (odtud název programu 3 x 6) pro dvoje housle, dvě violy a dvě violoncella.
Úvodem koncertu zazní Mozartův Velký koncertantní sextet. Toto dílo je verzí jeho slavné Koncertantní symfonie Es dur pro housle, violu a orchestr.
Básní Richarda Dehmela Verklärte Nacht (Zjasněná noc) na téma přiznání viny a odpuštění se inspiroval Arnold Schönberg (1874–1951). V roce 1899 podle ní napsal stejnojmenný smyčcový sextet. Báseň začíná slovy „Dva lidé jdou nocí nevlídným chladným hájem," která se v závěru mění ve velkolepou zářivou noc. Muž ženě odpouští její provinění. „O sieh, wie klar das Weltall schimmert!“ Hleď, jak jasně vesmír září! Co je taková lapálie proti věčnosti!
Smyčcový sextet Souvenir de Florence (Vzpomínka na Florencii) je jednou z posledních komorních skladeb Petra Iljiče Čajkovského. Ve Florencii vznikl náčrt díla, které skladatel dokončil až po návratu do Ruska. Ve skutečnosti však skladba kromě názvu nepřináší mnoho italského, je spíše ukázkovým příkladem ruských inspirací.

Čtvrtek 15. června 2017 v 19 hodin – Rytířský sál zámku
BAROCCO SEMPRE GIOVANE
Janusz Wawrowski (Polsko) – housle
Na programu: G. Bacewicz, Paderevski, F. Chopin, H. Wieniawski

Sólistou závěrečného koncertu řady abonentních koncertů Barocco sempre giovane bude jeden z nejlepších polských houslistů Janusz Wawrowski. V roce 2013 byl vybrán k účasti na projektu, který představuje Poláky, jejichž umělecká činnost zanechala významnou stopu ve světě – mj. Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Olga Pasichnyk, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi a Agnieszka Holland.

Předprodej:

Online: www.ticketportal.cz/event.aspx?id=156959

Turistické informační centrum Pardubice, nám. Republiky 1, tel.: 466 768 390,
Email: region@ipardubice.cz
Web: www.ipardubice.cz

Více na:
Web: www.barocco.cz
Web: www.ipardubice.cz

31. 07. 2017, 19:30 hod.
Luhačovice - KD Elektra
Abonentní cyklus
Přihlaste se k odbĕru novinek
Váš email:
Počet přístupů: 188361
Administrace
login:
heslo: